Porady blog

Cenne porady w internecie

Projektowanie krajobrazu

W dzisiejszych czasach ludzie starają się zamienić swoje działki w piękne „rajskie” ogrody. Na małych obszarach harmonijnie łączą się budynki mieszkalne, ozdobne stawy i baseny, kwiaty i warzywa, drzewa owocowe i wieloletnie krzewy. Ta sztuka łączenia natury z dziełami architektonicznymi nazywa się projektowaniem krajobrazu. 

Studiowanie niektórych materiałów na temat krajobrazu słuchając rad mistrzów swojego rzemiosła, możesz nauczyć się „działać cuda” na swojej osobistej działce lub w łóżkach w ogrodzie. Aby stworzyć przytulne zakątki, a jednocześnie niezwykle oryginalne, nie trzeba inwestować dużych pieniędzy w swoje pomysły i projekt działki. Istnieje wiele prostych i niedrogich sposobów na przekształcenie terenu i uczynienie ulubionego obszaru przytulnym, a nawet „wspaniałym” a jednocześnie praktycznym (np. z nawodnieniem, studnią i pięknym ogrodzeniem).


Wyjaśnijmy szczegóły

Wszystko, co kiedyś przeszkadzało lub było uważane za zupełnie niepotrzebne, postaramy się zaktualizować, uzupełnić, tchnąć drugie życie.

Suszone drzewo, nie powinno być usuwane z terenu. A do jego zastosowania istnieje kilka opcji. Możesz stworzyć obok niego miejsce do siedzenia. Niech pnącza, takie jak adlumii, wiciokrzew, echinocystis, chodzą po gałęziach. Drzewo szybko zmieni się w żywe i piękne. Przyjemnie będzie zrelaksować się w jego cieniu w czasie upałów.

Nie wyklucza się możliwości przekształcenia suchego drzewa w rzeźbę. Obierz korę, pomaluj, powieś budki dla ptaków i karmniki dla ptaków (zamiast raju) lub zamień drzewo w klomb.


A kamienie, które od wielu lat ingerują w grządki, należy wykorzystać do stworzenia skalniaku, skalnego ogrodu lub ozdobić nimi fontannę. 


Na stronach często tworzy się coś indywidualnego, nietuzinkowego, ale jednocześnie harmonijnie pasującego, zjednoczonego jedną ideą, jednym stylem. W sercu stylu ogrodnictwa krajobrazowego łączą się dwie skrajności: harmonia i chaos. Podczas projektowania projekt małego obszaru obejmuje zasadę rozsądku i obliczeń geometrycznych.


Projekt krajobrazowy

Kierunek architektoniczny budynków zależy wyłącznie od cech krajobrazu terenu. Projekt z reguły tworzony jest - indywidualnie, odzwierciedlając gusta, możliwości i pragnienia właściciela. Przed przystąpieniem do pozyskiwania materiału do sadzenia należy wszystko zaplanować i obliczyć. Wtedy wynik twoich wysiłków pojawi się w niedalekiej przyszłości. A jeśli wiosna będzie ciepła, to już na początku maja będzie wiadomo, gdzie tulipany podniosą głowę, jakie miejsce zarezerwowano na teren rekreacyjny i gdzie zakwitną truskawki, a soczysta sałata i jasna rzodkiew zachwycą oko.


Widząc wynik swojej pracy i oceniając jego jakość, zrozumiesz, że Twoje życie nigdy nie było tak bogate i piękne.


Wybór drewna do budowy domu

Aby zbudować dom i wybrać najlepszy materiał do budowy domu wystarczy zrozumieć jego właściwości. Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz, w tym drewno, każdy ma swoje zalety i wady. Zdecyduj, czego potrzebujesz, nie zapomnij o swoich możliwościach finansowych i wybierz opcję, która najbardziej Ci odpowiada.

Wybór drewna do budowy domu


Każde drzewo ma swoje własne cechy. Weźmy na przykład sosnę. Ma równy pień, lekką i wysokiej jakości obróbkę, bardzo oryginalną fakturę. Dlatego domy najczęściej budowane są z sosny.

Materiałem sosnowym jest świerk. Ten sam gładki pień, ale jako wada - dużo sęków, co oznacza, że ​​obróbka jest trudna. Na plus można zauważyć porowatą strukturę świerka, dzięki czemu dom jest znacznie cieplejszy niż ten zbudowany z sosny. Nie bez powodu świerk jest uważany za jeden z najbardziej oddychających gatunków drewna.


Mówiąc o trwałości drewna, chcielibyśmy wspomnieć o modrzewiu. Grzyby prawie nie mają na nią wpływu. Ale nadal są wady - cena.


Ale moim zdaniem nie ma lepszego drewna niż cedr, ani do budowy, ani do dekoracji. Ta potężna syberyjska piękność ma ogromną ilość zalet. Zacznijmy od koloru. Piękny, różowawy odcień z czerwonym odcieniem, kolor lubiany przez wielu konsumentów. Nie zapomnij o bardzo przyjemnym zapachu, a także o tym, że cedr w ogóle nie gnije. Udowodniono naukowo, że jego drewno jest w stanie zwalczać gnijące bakterie. Właściwości są godne uwagi, a cena jest odpowiednia. Prawie najdroższy materiał.


Jeśli budujesz budynek mieszkalny, lepiej jest użyć drzew iglastych, a jeśli budujesz wannę, odpowiednie są drewno twarde, takie jak osika i lipa. Te drewno liściaste wytrzymuje skoki temperatury lepiej niż drzewa iglaste i nie boi się wilgoci.


I wreszcie o zaletach domu drewnianego. Zimą w takim domu jest bardzo ciepło, a latem chłodno. W takich domach często rezygnuje się z systemów wentylacji i klimatyzacji. Nigdy nie poczujesz się duszno ani zbyt wilgotno. A ogrzanie takiego domu po długiej przerwie nie będzie trudne.


Profilowane drewno

Nie oszukujmy się, dzisiaj, aby zdecydować się na wybudowanie sobie drewnianego domu na pobyt stały, trzeba być trochę ryzykowną osobą. I nie chodzi nawet o to, że drewno nie jest aż tak trwałym materiałem. Różne mieszanki i specjalne impregnaty mogą znacznie wydłużyć jego żywotność. Tyle, że ludzie są tak przyzwyczajeni do betonowej dżungli miast, że na stałe wybierają materiał trwalszy, ale tańszy, by poczuć się dosłownie jak za kamiennym murem. Wydaje się, że od wielu dziesiątek, a nawet setek lat nikt nie atakował mieszkań. Ale nadal chcę się ukryć. Nie od wrogów, ale od złej pogody. Cóż, plus nowe materiały budowlane na rynku również wnoszą swój wkład. Dom z tego samego pianobetonu będzie tańszy niż dom murowany, a pod względem wydajności ominie konkurenta o jeden lub dwa.


Jednak bez względu na to, jak pociągają człowieka najnowsze osiągnięcia, jego duszę wciąż pociąga natura. Niech nie mieszkają poza miastem na stałe, ale daczy trzeba mieć. Inaczej, gdzie pooddychać świeżym powietrzem, którego w miejskim smogu nie ma zbyt wiele. A jeśli idziemy do natury, wyposażamy daczę, staramy się być bliżej ziemi, to dom musi być zbudowany z najbardziej naturalnych materiałów. Mówiąc najprościej, wykonane z drewna. Na daczy drewniany dom będzie nie tylko odpowiedni, ale stanie się praktycznie jedyną opcją, która pozwoli ci w pełni się zrelaksować i śmiało powiedzieć: „Powietrze tutaj dosłownie leczy”. Ale budowa domów drewnianych trwała zwykle dość długo. Trzeba było znaleźć firmę, która przygotuje dom z bali według wymaganych wymiarów, dostarczy go na miejsce i zainstaluje. A jeśli chcesz przyspieszyć proces? Przyjdzie na ratunek produkcja tarcicy profilowanej . W tym przypadku z bali wycina się belki o tym samym rozmiarze, posiadające specjalny profil i zamek, które pozwalają na ścisłe dopasowanie poszczególnych elementów do siebie, tworząc niezawodne i mocne połączenie.


Dzięki temu dom montuje się szybko, ale okazuje się, że jest ciepły nawet bez dodatkowych metod docieplenia. Jeśli pamiętasz zwykłe chaty z bali, to między balami zawsze były luki, które trzeba było jakoś naprawić. W przypadku pręta profilowanego zasadniczo nie ma szczelin, a właściwości cieplne pomieszczenia tworzonego przez pręty są znacznie wyższe niż ta sama powierzchnia, ale ułożona z bala. Dodatkowo dom z bali ma atrakcyjny wygląd zewnętrzny i wnętrze. Nie trzeba jej nawet wykańczać, ponieważ naturalne drewno tworzy w pomieszczeniach właśnie taki mikroklimat, w którym łatwo można głęboko oddychać. Drewniane ściany przepuszczają dużo powietrza, a nawet w letnie upały właściciele nie potrzebują klimatyzacji. Czego więcej można chcieć od letniej rezydencji? Do utrzymania ciepła w domu w zimne dni i chłodu w upalne dni. Profilowane drewno radzi sobie w 100% z zadaniem.


Porady w ogrodzie

Place zabaw są często logicznym uzupełnieniem ścieżek ogrodowych. Musi być ułożona przed bramą, schodami do domu lub miejscem na grilla w ogrodzie. Na stanowiskach można postawić meble ogrodowe, zainstalować kociołek, a także wynieść z domu rośliny w ceramicznych donicach. Bardzo często stanowiska zwieńczone są tarasami skarp , tworząc

Czytaj więcej...

Losowy

Ogrodzenie

W budownictwie wiejskim nadal przeważają domy drewniane. Ogólnie rzecz biorąc, trend jest całkiem zrozumiały: w naturze chcesz być jak najbliżej, a będziesz miał czas na życie w betonowych murach nawet w mieście. Ale w przeciwieństwie do mieszkania w mieście, obszar podmiejski zdecydowanie potrzebuje ogrodzenia, aby oznaczyć swoje

Czytaj więcej...