Porady blog

Cenne porady w internecie

Wybór drewna do budowy domu

Aby zbudować dom i wybrać najlepszy materiał do budowy domu wystarczy zrozumieć jego właściwości. Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz, w tym drewno, każdy ma swoje zalety i wady. Zdecyduj, czego potrzebujesz, nie zapomnij o swoich możliwościach finansowych i wybierz opcję, która najbardziej Ci odpowiada.

Wybór drewna do budowy domu


Każde drzewo ma swoje własne cechy. Weźmy na przykład sosnę. Ma równy pień, lekką i wysokiej jakości obróbkę, bardzo oryginalną fakturę. Dlatego domy najczęściej budowane są z sosny.

Materiałem sosnowym jest świerk. Ten sam gładki pień, ale jako wada - dużo sęków, co oznacza, że ​​obróbka jest trudna. Na plus można zauważyć porowatą strukturę świerka, dzięki czemu dom jest znacznie cieplejszy niż ten zbudowany z sosny. Nie bez powodu świerk jest uważany za jeden z najbardziej oddychających gatunków drewna.


Mówiąc o trwałości drewna, chcielibyśmy wspomnieć o modrzewiu. Grzyby prawie nie mają na nią wpływu. Ale nadal są wady - cena.


Ale moim zdaniem nie ma lepszego drewna niż cedr, ani do budowy, ani do dekoracji. Ta potężna syberyjska piękność ma ogromną ilość zalet. Zacznijmy od koloru. Piękny, różowawy odcień z czerwonym odcieniem, kolor lubiany przez wielu konsumentów. Nie zapomnij o bardzo przyjemnym zapachu, a także o tym, że cedr w ogóle nie gnije. Udowodniono naukowo, że jego drewno jest w stanie zwalczać gnijące bakterie. Właściwości są godne uwagi, a cena jest odpowiednia. Prawie najdroższy materiał.


Jeśli budujesz budynek mieszkalny, lepiej jest użyć drzew iglastych, a jeśli budujesz wannę, odpowiednie są drewno twarde, takie jak osika i lipa. Te drewno liściaste wytrzymuje skoki temperatury lepiej niż drzewa iglaste i nie boi się wilgoci.


I wreszcie o zaletach domu drewnianego. Zimą w takim domu jest bardzo ciepło, a latem chłodno. W takich domach często rezygnuje się z systemów wentylacji i klimatyzacji. Nigdy nie poczujesz się duszno ani zbyt wilgotno. A ogrzanie takiego domu po długiej przerwie nie będzie trudne.


Profilowane drewno

Nie oszukujmy się, dzisiaj, aby zdecydować się na wybudowanie sobie drewnianego domu na pobyt stały, trzeba być trochę ryzykowną osobą. I nie chodzi nawet o to, że drewno nie jest aż tak trwałym materiałem. Różne mieszanki i specjalne impregnaty mogą znacznie wydłużyć jego żywotność. Tyle, że ludzie są tak przyzwyczajeni do betonowej dżungli miast, że na stałe wybierają materiał trwalszy, ale tańszy, by poczuć się dosłownie jak za kamiennym murem. Wydaje się, że od wielu dziesiątek, a nawet setek lat nikt nie atakował mieszkań. Ale nadal chcę się ukryć. Nie od wrogów, ale od złej pogody. Cóż, plus nowe materiały budowlane na rynku również wnoszą swój wkład. Dom z tego samego pianobetonu będzie tańszy niż dom murowany, a pod względem wydajności ominie konkurenta o jeden lub dwa.


Jednak bez względu na to, jak pociągają człowieka najnowsze osiągnięcia, jego duszę wciąż pociąga natura. Niech nie mieszkają poza miastem na stałe, ale daczy trzeba mieć. Inaczej, gdzie pooddychać świeżym powietrzem, którego w miejskim smogu nie ma zbyt wiele. A jeśli idziemy do natury, wyposażamy daczę, staramy się być bliżej ziemi, to dom musi być zbudowany z najbardziej naturalnych materiałów. Mówiąc najprościej, wykonane z drewna. Na daczy drewniany dom będzie nie tylko odpowiedni, ale stanie się praktycznie jedyną opcją, która pozwoli ci w pełni się zrelaksować i śmiało powiedzieć: „Powietrze tutaj dosłownie leczy”. Ale budowa domów drewnianych trwała zwykle dość długo. Trzeba było znaleźć firmę, która przygotuje dom z bali według wymaganych wymiarów, dostarczy go na miejsce i zainstaluje. A jeśli chcesz przyspieszyć proces? Przyjdzie na ratunek produkcja tarcicy profilowanej . W tym przypadku z bali wycina się belki o tym samym rozmiarze, posiadające specjalny profil i zamek, które pozwalają na ścisłe dopasowanie poszczególnych elementów do siebie, tworząc niezawodne i mocne połączenie.


Dzięki temu dom montuje się szybko, ale okazuje się, że jest ciepły nawet bez dodatkowych metod docieplenia. Jeśli pamiętasz zwykłe chaty z bali, to między balami zawsze były luki, które trzeba było jakoś naprawić. W przypadku pręta profilowanego zasadniczo nie ma szczelin, a właściwości cieplne pomieszczenia tworzonego przez pręty są znacznie wyższe niż ta sama powierzchnia, ale ułożona z bala. Dodatkowo dom z bali ma atrakcyjny wygląd zewnętrzny i wnętrze. Nie trzeba jej nawet wykańczać, ponieważ naturalne drewno tworzy w pomieszczeniach właśnie taki mikroklimat, w którym łatwo można głęboko oddychać. Drewniane ściany przepuszczają dużo powietrza, a nawet w letnie upały właściciele nie potrzebują klimatyzacji. Czego więcej można chcieć od letniej rezydencji? Do utrzymania ciepła w domu w zimne dni i chłodu w upalne dni. Profilowane drewno radzi sobie w 100% z zadaniem.


Studnie

W przypadku wiejskiego domu lub domku letniskowego wiele systemów trzeba będzie zbudować samodzielnie. Dotyczy to przede wszystkim kanalizacji i zaopatrzenia w wodę, ponieważ zaopatrzenie w energię elektryczną do osad i ich zgazowanie jest z powodzeniem realizowane przez państwo. W systemie zaopatrzenia w wodę w wiejskim domu ważną rolę odgrywa źródło.

Musi być trwały, aby za każdym razem, gdy nie zadajesz sobie pytania o nowe źródło, był obfity, aby ilość wody, którą oddaje, wystarczyła na zaspokojenie wszystkich Twoich potrzeb. Również źródło musi podlegać automatyzacji, aby zużycie wody w domu było komfortowe. Najlepszym źródłem podmiejskich systemów zaopatrzenia w wodę jest studnia. Ponadto jakość zawartej w nim cieczy jest znacznie wyższa niż w przypadku jakichkolwiek innych opcji, ale mimo to nie jest również idealna.

Koszt wiercenia studni wodnych może wynosić od 400zł do 1,5 tysiąca zł za metr. Na cenę tę składają się koszty samego procesu wiercenia oraz obudowy kopalni kolumnami rurowymi. Ostateczny koszt można poznać po ustaleniu przez ekspertów głębokości źródła w Twojej witrynie. Gdzieś może to być 30 metrów, a gdzieś 150 metrów.

Dobrze obudowa wpływa również na cenę. Może być pojedynczy lub podwójny. W obudowie podwójnej zastosowano przewód z tworzywa sztucznego w połączeniu z obudową metalową (jak w obudowie pojedynczej). Takie rozwiązanie pozwala niemal podwoić żywotność źródła. Nawiasem mówiąc, studnia służy zwykle 50 lat, a okres ten jest w większości przypadków ograniczony żywotnością metalowej obudowy.

Podczas przeprowadzania badań geologicznych eksperci określają rodzaj gleby na Twojej stronie. Musisz to wiedzieć, aby zaprojektować strukturę studni, aby zrozumieć, gdzie znajdują się wody gruntowe, które mogą dostać się do źródła. Aby chronić gotową studnię przed tymi wodami, a także przed kanalizacją deszczową, opadami atmosferycznymi i innymi ciałami obcymi, na studni zainstalowany jest keson. Jest to kamera, która zapobiegnie przedostawaniu się zanieczyszczeń i ścieków do studni, a także ochroni jej głowicę przed zimnem. W studni będzie można zainstalować sprzęt, na przykład panel sterowania pompą, sprzęt automatyki.

Nawiasem mówiąc, do koncepcji wody ze źródła potrzebna jest mocna pompa, a im głębsza studnia, tym mocniejsza pompa będzie potrzebna. Na tym etapie możesz wydać do 50 tysięcy zł.

W sumie studnia może kosztować 80 tys zł i to w zależności od głębokości źródła, stopnia jego automatyzacji, użytych materiałów, a nawet więcej, ale jest to studnia artezyjska, która pozwoli ci otrzymać płyn w niemal dowolnej ilości przez kilkadziesiąt lat.

Pompa do studni

 Aby zorganizować gospodarkę podmiejską lub indywidualny dom, należy przemyśleć wszystko w najdrobniejszych szczegółach: od głębokości wód gruntowych po organizację autonomicznego ogrzewania, elektryfikacji i zaopatrzenia w wodę ze studni. Pompa zatapialna do studni ze sklepu internetowego bardzo przyda się w każdej witrynie. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest niezakłócone zasilanie ze studni. Jednocześnie pompa ma możliwość pracy z mętną wodą, która ma domieszkę piasku i mułu. Jakie są zalety pompy głębinowej? W przeciwieństwie do urządzenia analogowego - pompy powierzchniowej, jego wersja z podładowaniem jest w stanie zapewnić duże zużycie wody, na przykład podczas organizowania masowego nawadniania nasadzeń. Takie jednostki są zanurzone w płynie roboczym i nie zasłaniają obszaru ani powierzchni odwiertu. Ponadto praca z zanieczyszczonym płynem pozwala zawsze polegać na wystarczającej ilości wody.


Szeroka gama modeli pomp zatapialnych prezentowana w katalogu sklepu pozwoli dobrać jednostkę odpowiednią pod względem mocy i wydajności. Ponadto zawsze możesz uzyskać wyjaśnienia od ekspertów sklepu. Warto zauważyć, że sklep internetowy ze sprzętem AGD i ogrodniczy wykorzystywany zarówno przez profesjonalistów, jak i w życiu codziennym.Porady w ogrodzie

Place zabaw są często logicznym uzupełnieniem ścieżek ogrodowych. Musi być ułożona przed bramą, schodami do domu lub miejscem na grilla w ogrodzie. Na stanowiskach można postawić meble ogrodowe, zainstalować kociołek, a także wynieść z domu rośliny w ceramicznych donicach. Bardzo często stanowiska zwieńczone są tarasami skarp , tworząc

Czytaj więcej...

Losowy

Porady w ogrodzie

Place zabaw są często logicznym uzupełnieniem ścieżek ogrodowych. Musi być ułożona przed bramą, schodami do domu lub miejscem na grilla w ogrodzie. Na stanowiskach można postawić meble ogrodowe, zainstalować kociołek, a także wynieść z domu rośliny w ceramicznych donicach. Bardzo często stanowiska zwieńczone są tarasami skarp , tworząc

Czytaj więcej...