Porady blog

Cenne porady w internecie

Porady w ogrodzie

Place zabaw są często logicznym uzupełnieniem ścieżek ogrodowych. Musi być ułożona przed bramą, schodami do domu lub miejscem na grilla w ogrodzie. Na stanowiskach można postawić meble ogrodowe, zainstalować kociołek, a także wynieść z domu rośliny w ceramicznych donicach. Bardzo często stanowiska zwieńczone są tarasami skarp , tworząc na działce wygodne, funkcjonalne strefy.


Można układać ścieżki i platformy głazami – kamienie zaokrąglone o płaskiej powierzchni, płyty – wióry kamienne, płytki – cięcie kamieniem płaskim. Kostka brukowa - małe kamienie o różnych formacjach geologicznych - świetnie nadaje się również do brukowania ogrodów i ścieżek. Witryna jest trwalszą strukturą niż chodnik. Dlatego podczas instalacji konieczne jest zapewnienie wysokiej jakości drenażu. Platformy są wizualnie trudniejsze niż tory, więc obramowanie konstrukcji roślin pomoże wizualnie połączyć je ze sobą. Sadząc rośliny wokół obszarów, które wystają nieco ponad te posadzone wzdłuż ścieżek, kompensujesz tę różnicę.


Różnorodne obiekty wodne sprawiają, że ogród jest szczególnie atrakcyjny. Tworzenie ich jest bardzo ciekawe, chociaż aranżacja zbiornika jest dość trudna. To zadanie wymaga dobrego przestudiowania. W naturze woda naturalnie spływa ze zboczy lub tworzy zbiorniki w zagłębieniach. Aby stworzyć sztuczny zbiornik wodny, należy bardzo starannie wybrać kącik w ogrodzie. Najpierw miejsce pod stawem należy wytyczyć za pomocą wbijanych kołków i liny. Aby uzyskać zaokrąglone kontury, lina kładzie się na ziemi w punktach zagięcia. Następnie możesz zacząć kopać dół o wymaganej głębokości i kształcie.


Jeśli zgodnie z planem przewidziano wyspy ozdobne, należy pod nimi wykonać fundamenty. Pod betonowym dnem należy wykonać wysypisko tłucznia, ułożyć zbrojenie konstrukcyjne, a następnie ułożyć warstwę hydroizolacji, która jednocześnie wzmocni dno basenu. Dno zbiornika powinno płynnie wtapiać się w ściany, w przeciwnym razie w rogach basenu pozostaną kałuże, które zimą zamarzną i mogą powstać pęknięcia. Aby zapobiec uszkodzeniu akwenu przez wody gruntowe, różne ruchy gruntu i spadki temperatury, wszystkie prace przygotowawcze należy wykonywać bardzo ostrożnie.


Koszty drzewek

Dość często właściciele podmiejskich działek, wybierając materiał do sadzenia krzewów i drzew, są zaskoczeni wysokimi cenami za tak pozornie bezpretensjonalny produkt. Oczywiście, jeśli sadzonki sprowadzane są z zagranicy, to cenę można wytłumaczyć zarówno wysokimi kosztami produkcji europejskiej, jak i transportem sadzonek. Cóż, jeśli są to rośliny uprawiane w naszym kraju, takie zwykłe dla nas drzewa jak jabłonie, gruszki czy iglaki, na przykład cedr . Jak wytłumaczyć im wysokie ceny? Spróbujmy to rozgryźć.


Aby to zrobić, będziesz musiał wziąć pod uwagę cały proces pojawiania się sadzonek, od zakupu działki po sprzedaż już uprawianych roślin. Aby zorganizować szkółkę dla sadzonek, należy kupić kilkuhektarową działkę gdzieś w rejonie Moskwy. A to już duży wydatek, nie mówiąc już o przygotowaniu gruntu pod sadzenie. Kolejne wydatki to zakup niezbędnego sprzętu do uprawy ziemi, a także wprowadzenie nowych technologii uprawy wysokiej jakości materiału do sadzenia. Oto lista kilku niezbędnych narzędzi i maszyn, które powinna posiadać nowoczesna szkółka roślinna.: ciągnik ogrodniczy, ciągnik uniwersalny, ładowacz samojezdny, ciągnik do pracy międzyrzędowej, sieczkarnie płaskie, pługi, brona talerzowa, kultywatory, opryskiwacz herbicydowo-wentylatorowy, kilka rodzajów sadzarek, a także maszyny do kopanie i to nie jest cała lista. Należy również wziąć pod uwagę koszty prac budowlanych, przygotowania terenu, budowy ogrodzenia…


Dlatego szkółka roślinna to dość kosztowny projekt, ponieważ na jego organizację i stworzenie, jak mówią od podstaw, w pierwszych latach trzeba wydać około półtora miliona euro. Jeśli weźmiemy pod uwagę zwiększone ryzyko klimatyczne w warunkach domowych, możliwe nagłe zmiany temperatury, które prowadzą do obumierania roślin, zwłaszcza gatunków egzotycznych, a także dodamy do tych kosztów zakup materiałów eksploatacyjnych, opłacenie wysoko wykwalifikowanej siły roboczej, staje się jasne, dlaczego materiał do sadzenia jest wysoki, jakość nie może być sprzedawana tanio. Jednocześnie właściciele witryn mogą wybrać dla siebie mniej kosztowne przedmioty, takie jak stworzenie zjeżdżalni alpejskiej lub klombu. Ale trudno wyobrazić sobie wiejski dom bez ogrodu i krzewów.

Automatyczne nawadnianie

Architektura krajobrazu dotyczy nie tylko parków i skwerów, ale także każdego własnego dziedzińca i ogrodu. Rośliny należy regularnie podlewać, aby miejsce wyglądało na zadbane. Na przykład nie można pominąć podlewania trawnika - trawa wyschnie. Rośliny o płytkim systemie korzeniowym cierpią przede wszystkim na brak wilgoci. Są to krzewy jagodowe, młode drzewa i oczywiście uprawy warzyw. Być może jedynym wyjątkiem można uznać tylko winogrona, których korzenie mogą bardzo głęboko wnikać w glebę. Normalny rozwój roślin podczas formowania się ich systemu korzeniowego jest po prostu niemożliwy bez wystarczającej ilości wilgoci. Niestety deszcze nie zawsze zapewniają taką ilość. Dlatego potrzebne jest okresowe podlewanie gleby.

Ilość wody i częstotliwość podlewania w dużej mierze zależy od warunków pogodowych i właściwości roślin. Tak więc przy słonecznej i wietrznej pogodzie suszenie gleby następuje znacznie szybciej. Zapotrzebowanie na ilość wilgoci w różnych roślinach jest różne i należy to wziąć pod uwagę podczas ich podlewania.

Nawadnianie powinno odbywać się wieczorem lub wczesnym rankiem. W ciągu dnia, zwłaszcza w czasie upałów, w ogóle nie należy podlewać roślin. Mogą się poparzyć. Ręczne podlewanie wymaga dużo czasu, a czasem niemałego wysiłku fizycznego. Alternatywą byłoby zainstalowanie automatycznego systemu nawadniania.

Automatyczne nawadnianie jest dość skomplikowanym urządzeniem, ale zapewni niezbędny reżim nawadniania dla całego obszaru zgodnie z określonym reżimem dla każdego rodzaju rośliny.

Co to jest sprzęt do nawadniania? Teren pokryty jest grubymi wysokociśnieniowymi rurami polipropylenowymi. Są elastyczne, dzięki czemu można je układać w najkorzystniejszy sposób. Liczne odgałęzienia są wykonane z tych rur w postaci cienkich elastycznych węży. Woda wpływa do tych węży przez zawory elektromagnetyczne, a następnie jest kierowana bezpośrednio do punktu nawadniania, którym może być kroplówka lub zraszacz.

Nawadnianie zraszaczy odbywa się poprzez spryskiwanie wodą i spryskiwanie jej wokół dyszy. Rozpylona woda może być dostarczana jako stabilny parasol wodny lub jako sektor kierunkowy, który stale krąży wokół dyszy rozpylającej. Promień nawadniania zależy tylko od mocy pompy i ustawienia dyszy rozpylającej. Może wahać się od 5 do 35 metrów. Ten rodzaj nawadniania zalecany jest dla roślin o płytkim systemie korzeniowym.

Do podlewania drzew i krzewów lepiej nadaje się system nawadniania kropelkowego lub, jak to się nazywa, nawadnianie punktowe. Zasada działania urządzenia różni się tylko w przypadku braku opryskiwacza. Woda przepływa bezpośrednio do systemu korzeniowego cienkimi rurkami.

Czas i ilość dopływu wody do każdego elektrozaworu jest kontrolowana przez specjalne urządzenie. Jest instalowany w pomieszczeniach. Panel sterowania umożliwia wykonanie najdoskonalszych ustawień automatycznego nawadniania, zarówno pod względem ilości wody, jak i czasu rozpoczęcia nawadniania.


Altana z bali

Altana z bali DIY

Każda strefa podmiejska będzie miała pełny i przytulny wygląd, jeśli sam dom, ogród warzywny, ogród i strefa rekreacyjna zostaną harmonijnie połączone w swoim zespole. Wyobraź sobie: piękny solidny dom, zadbany ogród i warzywnik, a w najbardziej dogodnym i przytulnym miejscu znajduje się altana. Czy to nie jest ostateczny sen? Jeśli już zbudowałeś dom, posadziłeś ogród i wszystko jest w porządku z ogrodem - pozostaje tylko wyposażyć altanę.


Gdzie budować

Co jest do tego potrzebne? Na początek zdecyduj o jego lokalizacji. Staraj się brać pod uwagę, że wygodnie byłoby odpocząć w przyszłej altanie, niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia. Pożądane jest również, aby sam wygląd altanki harmonijnie pasował do ogólnego obrazu Twojej witryny. Ważne jest również ułożenie altany tak, aby panorama z niej zawsze cieszyła wzrok.


Wybrano więc miejsce – teraz warto pomyśleć o materiale, z którego najlepiej zbudować altanę. Tutaj musisz wziąć pod uwagę kilka kryteriów: niezawodność, wytrzymałość, trwałość, ale jednocześnie estetykę i przyjazność dla środowiska. Czy nadal wątpisz, o co w tym chodzi? Oczywiście, że to drzewo!


Z czego budować

Najbardziej optymalnym materiałem budowlanym do letniego domku jest drewno. Do produkcji tarcicy wykorzystuje się drzewa iglaste: świerk, sosna, modrzew, jodła. Najpopularniejszym rodzajem drewna jest sosna. Ten gatunek drewna wyróżnia się równomierną strukturą, która prawie nie zawiera sęków, co jest bardzo wygodne przy produkcji drewna.

Belki sosnowe są dwojakiego rodzaju: belki profilowane i klejone .


Budowa altany z profilowanego drążka nie zajmie wiele czasu i wysiłku, gdyż tego typu drążek posiada specjalne kolce i rowki po obu stronach, które po złożeniu idealnie do siebie pasują, co nie pozostawia szczelin i pęknięć w ściana. Pozostałe dwie strony profilowanego drewna są obrabiane, dzięki czemu ściany z niego nie wymagają dodatkowej obróbki.


Drewno klejone warstwowo to bardzo wygodny, trwały i piękny materiał do budowy nie tylko altan, ale także domów, łazienek itp. Do produkcji tarcicy klejonej warstwowo, deska obrzynana jest suszona, wszelkie wady (sęki, pęknięcia itp.) wycinane, a następnie sklejana pod prasą. Dzięki tej technologii zwiększa się wytrzymałość tarcicy klejonej warstwowo, a także poprawia się wygląd tego materiału.


Jak zbudować

Wróćmy jednak do naszej altany. Wskazane jest zbudowanie dowolnej altany ściśle według schematu. Powinieneś zacząć od podkładu i musisz na to zwrócić szczególną uwagę. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby wszystko robić jasno i poprawnie.


Następnie przechodzimy do zaprojektowania podstawy altany. Aby to zrobić, musisz złożyć ramę altany. Zgodnie ze schematem i kształtem altany w narożach konstrukcji montowane są belki nośne. Podczas układania pionowych podpór drewnianych wskazane jest traktowanie ich specjalnymi preparatami antyseptycznymi, aby zmaksymalizować ich żywotność. Aby przyszła altana miała prawidłowy kształt i nie miała żadnych odchyleń, słupki należy zainstalować za pomocą poziomu. Wtedy zostanie do nich przymocowany dach naszej altany. Ale najpierw zabezpiecz pionowe drewniane szyny za pomocą klejonych lub profilowanych drewnianych poprzeczek.


Dach przyszłej altany może być piętrowy lub w formie kopuły - to kwestia gustu. Głównym warunkiem jest to, że jest osłonięta od wewnątrz i ma mocną powłokę na wierzchu.


Ostatnim etapem budowy altany jest budowa ścian. Tutaj swoje główne zastosowanie znajdzie drewno klejone lub profilowane. Możesz zbudować altanę bez ścian, używając zamiast tego drewnianych balustrad lub odwrotnie, zbudować przegrody z otworami o odpowiedniej wielkości dla okien.


Jak widać, zbudowanie altany własnymi rękami, a nawet z drewna, nie jest bardzo trudne. Najważniejsze jest, aby wybrać dobrą i wysokiej jakości tarcicę . Wiele firm i firm oferuje dziś kupno drewna. Nie powinieneś kupować drewna, którego cena i jakość nie wzbudzają zaufania. To znaczy, zanim kupisz drewno, zapytaj nie tylko o cenę drewna, ale także o warunki jego produkcji i certyfikaty jakości.


I pamiętaj, że drewno to wdzięczny materiał: im więcej wysiłku i pracy w nie włożysz, tym więcej ciepła i długich lat pracy zapewni.


Porady w ogrodzie

Place zabaw są często logicznym uzupełnieniem ścieżek ogrodowych. Musi być ułożona przed bramą, schodami do domu lub miejscem na grilla w ogrodzie. Na stanowiskach można postawić meble ogrodowe, zainstalować kociołek, a także wynieść z domu rośliny w ceramicznych donicach. Bardzo często stanowiska zwieńczone są tarasami skarp , tworząc

Czytaj więcej...

Losowy

Ogrodzenie

W budownictwie wiejskim nadal przeważają domy drewniane. Ogólnie rzecz biorąc, trend jest całkiem zrozumiały: w naturze chcesz być jak najbliżej, a będziesz miał czas na życie w betonowych murach nawet w mieście. Ale w przeciwieństwie do mieszkania w mieście, obszar podmiejski zdecydowanie potrzebuje ogrodzenia, aby oznaczyć swoje

Czytaj więcej...